Stefan Zweig – Dünün Dünyası

Stefan Zweig, Bir Avrupalının Anıları olarak kaleme aldığı Dünün Dünyası adlı bu kitabının önsözünde, “yazacaklarım, benim yaşadıklarım olmaktan çok, bütün bir kuşağın yaşadıklarıdır.” diyor.1 9. yüzyıl Avrupası’nın görece güvenli, tekdüze ortamında yetişen kuşaklar, 20. yüzyılın hemen başlarında öyle olaylarla yüz yüze geldiler ki, başka zamanlarda belki dokuz-on kuşağın yaşayacağı olaylar ve kökten değişmeler bu kuşağın insanlarının yüreklerinde, benliklerinde onulmaz yaralar açtı. Dün ve bugün arasında bütün köprülerin yıkıldığı, bütün değerlerin altüst olduğu yıllarda, peş peşe iki dünya savaşına, Almanya’da Nasyonal Sosyalizmin doğup büyümesine, evinden ve ülkesinden kopmanın, ülkeden ülkeye göç etmenin, anayurdu saydığı Avrupa’nın mahvolmasını görmenin acılarına dayanamayarak 1942’de hayatına son veren bu duyarlı yazarın anıları, kişisel bir anlatım olmanın ötesinde yüzyılımızın ilk yarısının ruh dünyasının da bir el kitabı sayılmaktadır. 60 yıllık ömründe görmediği, tanık olmadığı, acısını çekmediği hiçbir felaket kalmadığını söyleyen Stefan Zweig,”anlattıklarımızla bir gerçek kırıntısını bile bizden sonraki kuşağa ulaştırabilirsek yine de boşuna yaşamış sayılmayız.” diyor.

Kitap klübümüzün ilk kitabı, hem dünya hem Avrupa tarihinin geniş bir dönemine ışık tutan, bize çoğu tarihi olayın arka perdesini farklı açılarıyla gösteren Dünün Dünyası oldu. Başından sonuna kadar her sayfasında dünya tarihine dair bir çok şey öğrenebileceğimiz hem bir tarih kitabı, hem de bir biyografi olma özelliği taşıyan bu özel kitap, üyelerimiz tarafından da etkiyle ve heyecanla karşılandı.

“Bu vesileyle kitabı okumuş olmaktan dolayı tarif edilemez bir mutluluk içindeyim. Uzun zamandır bu kadar bakış açımı zenginleştiren, tarih okumaya karşı ürkekliğimi atmamı sağlayan, 500 sayfaya dünyaları sığdıran bir kitap okumamıştım. Gerek Avusturya’daki savaş öncesi kültürel ortamdan gerekse bu ortam yer alan isimlerden çok etkilendim. Çok teşekkür ediyorum, her sayfası için iyi ki! @temmuzortasi

Yorumları okumak isterseniz, sizi Konuşalım başlığı altında, tam buraya alabiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.