Bernardine Evaristo – Kız, Kadın, Öteki

Çoğunluğu siyah kadınlardan oluşan on iki karakterin, aşk, erkekler, kadınlar, feminizm, cinsiyet, göçmenlik, ırk ayrımı, sınıf, kültürel çatışma, çok kültürlülük etrafında şekillenen ve kuşaklar boyunca birbirine bağlanan hikâyeleri. Lezbiyen tiyatrocu Amma, Barbados’tan İngiltere’ye göç eden “mutsuz gelin” Winsome, ne kadın-ne erkek Morgan, kendisini Siyahların eğitimine adamış idealist Shirley…

Evaristo, topraklarında güneş batmayan ülkenin tarihine siyah, kadın, yoksul, trans evreninden bakarken, hiç terk etmediği ironik diliyle Londra sokaklarını şenlendiren kimlikler karnavalını bütün coşkusu, neşesi, kakofonisi ve absürtlüğüyle yansıtıyor. Karnaval bitip sokaklar boşalınca Evaristo’nun bizim için havaya asılı bıraktığı soru kalıyor geriye: Olduğunu sandığı şey midir insan?

2019’da Booker Ödülü’nü kucaklayan Evaristo’dan, çağdaş dünyayı olağanüstü bir üslupla anlatan şenlikli bir roman.
Dibine kadar mücadele ve inat dolu; ırkçılık, taciz, şiddet, yoksulluk, ayrımcılık kadar güçlü irade, kadın dayanışması, kız kardeşlik duygusu ve aşkın her türlüsünü de içeren hem heybetli hem naif bir roman ‘Kız Kadın, Öteki’… Bernardine Evaristo 12 siyah İngiliz kadının birbirinin içine geçen öyküsünü anlattığı romanla 2019’da Booker Ödülü’nü kazandı ve ödülü alan ilk siyah kadın olarak tarihe geçti.

Bahar Çuhadar

4 Comments

 • Tuğba Topaloğlu

  Merhaba, kitap kulübüne katılmak istiyorum. Sevgiler.. 🤍

  • zeynep yürük silahtaroğlu

   Merhaba bu akşam kitap kulübüne ben de katılmak isterim. Çok güzel bir kitaptı.

 • zeynep yürük silahtaroğlu

  Merhaba bu akşam kitap kulübüne ben de katılmak isterim. Çok güzel bir kitaptı.

 • Karlina Kavurmaci

  Merhaba kitap kulübüne katılabilirmiyim
  Çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.