Mugamag Kadınları | Ceyda Artun

Merhaba! Ben Ceyda Artun.

Yıllar içinde üzerimde  yemek tasarımcısı, grafik tasarımcı, akademisyen, fermantasyon meraklısı, doğa sever, aşırı hareketli, hayalperest gibi bir çok etiket oldu. İhtisasıma Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım bölümünde çok mühim bir yönetmen olma hayalleriyle başladım. Dört yılın sonunda o kadar kameranın, ekipmanın çok da bana göre olmadığını anlayıp Anadolu Üniversitesinde Grafik Tasarım yüksek lisansıma başladım. Orada beni karşılayan aileden çok hoşlandım ve bilgimi yeni nesiller ile paylaşma idealizmiyle üniversitede kalıp akademisyen oldum. Her yıl her şeyin başa sarıyor olması hissi, şu hayatta küçüklüğümden beri tek sıkılmadığım şeyin farkına varmamı sağladı: yemek. PlantLab Culinary’den aldığım eğitim, kütüphane ve mutfak arasında geçen uzun süreler sonrasında yepyeni bir serüvene açılma cesareti buldum. Üniversitedeki işimi bıraktım ve yaklaşık üç senedir profesyonel olarak bitki temelli yemek tasarımları yapıyorum ve yarattığım içerikleri sosyal medya üzerinden veya yapmış olduğum atölye çalışmaları ile ilgili kişilerle buluşturuyorum.

Şimdilerde ise yepyeni bir hikayeye yelken açtım ve pek sevgili ortağım Setenay Baylar ile birlikte, mutfak çatısı altında farklı disiplinleri bir araya getirdiğimiz  Sanki Atölye‘yi yarattım.

Sizler için ne yapabilirim? Hayallerinin peşinden koşmak için gerekli olan ilk adımın nasıl atıldığı konusunda motive edebilir, bitki temelli ve doğaya daha saygılı bir hayat benimsemek için nereden başlamak gerektiği ile ilgili bilgilerimi aktarabilir, yemek tasarımı, tarif yazmak ve fotoğraflamak üzerine deneyimlerimi paylaşabilirim.

Bu aralar benim neye ihtiyacım var? Lokal üreticilere, sürdürülebilir tarım uygulamalarına, güler yüzlere, pozitif düşüncelere ve restoran yasakları kalktığı gibi koşacağım iyi bir restoran önerisine ihtiyacım var.

@ceyda.artun @sanki.atolye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.