Mugamag Kadınları | Ayşe Zeynep Sezerel

Merhaba, ben Ayşe Zeynep! Liseyi İtalyan Lisesi’nde, üniversiteyi Floransa Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde bitirdim. 9 senedir Asmalı Mescit’te no:11 isimli butik bir otel işletiyorum. Geçtiğimiz yıllarda ekolojiye olan merakımın artmasıyla, bugün No:11 artık organik atığının %70’ini 2 farklı kompost yöntemiyle doğaya döndüren, terasında kahvaltılık sebze meyvesini yetiştiren, misafirlerine arıtma suyunu ücretsiz veren ve son iki yıldır Yeşil Anahtar Sertifikası’na hak kazanan bir otel olarak hayatına devam ediyor.

Sizin için ne yapabilirim?

9 yıllık tecrübemin sonunda bugün turizm ve konaklama sektörüne girmek isteyen Mugamag kadınlarına işletmelerini yapılandırmak, projelendirmek, sorunlarına yardımcı olmak ve pazarlama stratejilerini geliştirmek konularında yardımcı olabilirim. Aynı zamanda aldığım Sürdürülebilir Turizm eğitimi sayesinde sürdürülebilirlik kavramımının küçük işletmelerde nasıl uygulanabileceği konusunda fikir verebilirim.

Bu aralar benim neye ihtiyacım var?

Otelimin terasında kendi atıklarımızın dönüşümüyle gübrelenen ve yağmur suyu ile sulanan bir teras tarlası kurdum. Asmalı Mescit’teki işletme sahibi arkadaşlarımla burada hep birlikte tohum fideliyor, ekip biçiyor, kahve ve gıda çöplerimizden kompost yapıp gübre olarak kullanıyoruz. Eğer Beyoğlu’nda yaşıyor ya da çalışıyorsanız, tamamen gönüllülük usulüyle işleyen ve adını Asmalı’da Mümkün koyduğumuz bu oluşuma destek ya da katkıda bulunmak isterseniz çok seviniriz!

 

Ekolojik ve sürdürülebilir bakış açısı sana hayatta ne öğretti?

Saymakla bitmez! Minicik çabalar bir araya geldiğinde çok büyük şeyler başarılabileceğini, dünyadan gelip geçerken harcadığımız zamanı en iyi şekilde değerlendirebileceğimizi öğretti en başta. 2 ay bekledikten sonra ilk bokashi kompostumuzu gömdüğümüz toprağı karıştırırken tertemiz, mis gibi toprak koktuğunu ve içinde hiç atık kalmadığını gördüğümde büyülenmiştim, sihir gibi bir şeydi! Mugamag Kadınları’na demek isterim ki, sadece benim çabamla ne olacak? demeyin. Önce herhangi bir tüketim kaleminizi ölçün, sonra önleminizi alın, sonra yeniden ölçün ve farkı görün. Tavsiye isterseniz her zaman buradayım.

 

Daha çevreci yaşamak isteyenler için 3 uygulanabilir fikir istesek?

1-Evdeki çöplerinizi kağıt, metal ve plastikler bir çantada, camlar başka bir çantada olarak ayırın ve geri dönüşüm ünitelerine atın. Gerçekten geri dönüşüyor mu? diye sorgulamak bu aşamanın konusu değil, siz ayırın ve doğru yere ulaştırdığınıza emin olun. İlgilenenler olursa farklı STK’larda yayınlanan, bu konuyla ilgili makaleler de önerebilirim.

2-Su tüketiminizi azaltın. Musluklara perlatör, duşlara tasarruflu duş başlığı takın, salata yıkadığınız suyla çiçeklerinizi sulayın ve su faturanızdaki farkı görün!

3-Maalesef İstanbullular olarak araba bağımlısıyız. Açık havada yürümenin, toplu taşımanın, bisiklet ve elektrikli scooter’ın da birer alternatif olduğunu kendinize daha çok hatırlatın. Bir taksinin içinde oturup dünyaya egzoz gazının salınmasına yardımcı olmaktansa yürümeyi bir tercih haline getirin.

 

@aysezeynepsezerel

@no11hotel.pera

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.