Mugamag Kadınları | Zeynep Sevde

Merhaba ben Zeynep! 
2002’den beri yayıncılık dünyasındayım. 2007’den itibaren ise profesyonel olarak sadece çocuk edebiyatı alanında okuyorum, yazıyorum, çeviriyorum ve yayınlıyorum. 2015’te yayın hayatına başlayan Taze Kitap’ın kurucusu ve yayın yönetmeniyim. Üniversitede önce fizik, sonra sosyoloji eğitimi aldım. Fırsat buldukça dünyayı gezme hayalimi parça parça gerçekleştiriyorum. Özetlemek gerekirse, hayatımın büyük kısmını kitaplar ve seyahatler oluşturuyor.

– Sizin için için ne yapabilirim? 

Çocuk kitapları önerebilir, gezdiğim ülkelerle ilgili,  merak eden olursa gördüklerimi, bildiklerimi anlatabilirim.

– Bu aralar benim neye ihtiyacım var? 
Çocuk edebiyatı alanında üreten veya üretmek isteyen yeteneklere her zaman ihtiyacım var, özellikle ilüstratörler ve yazarlar!

– Gelecekte yayıncılık alanında çalışmak veya belli bir yaştan sonra bu alana geçiş yapmak isteyenler için birkaç fikir ya da öneri?
Uluslararası yayın takibi yapmak çok önemli çünkü yerel yayıncılık trendlerini de belirleyen bir dünya var. Yayıncılığın hangi alanıyla ilgiliyseniz o alandaki ödüller, çok okunanlar listelerini, gazetelerin kitap bölümlerini kaçırmamak lazım. Elbette bir başka önemli nokta da çok kitaba dokunmak. Zira sizin aklnıza gelen fikrin başkası tarafından uygulanmış olması çok muhtemel. Tekrar düşmemek, yenilik üretebilen bir yayıncı olmak için mümkün olduğunda çok okumak, görmek ve dinlemek lazım.

IG: @zeynepsevde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.