Mugamag Kadınları | Sevinç Öktem

Selam! Ben Sevinç Öktem!
Bu dünyada 35 yıldır var olan genç bir kadınım. Bu 35 senede çok okudum, çok çalıştım, çok gezdim, bir sürü deneyim edindim. Aynı zamanda iflah olmaz bir beyaz yakayım ve çoğu beyaz yakalı dostumdan farklı olarak ofise gitmeye de, laptop başında çalışmaya da içten içe bayılıyorum! Kariyerimdeki 12 yılın 10 senesinde son yıllarda çok duyduğumuz ve giderek daha trendy bir konu olan Müşteri Deneyimi alanında çalıştım ve hala bu alanda devam ediyorum. Tüm beyaz yaka kimliğimin yanısıra kendimle ilgili gurur duyduğum bir şey daha var; sadece kendi azmim, spor ve diyetle 50 kilodan fazla vererek kendimi baştan yarattım!

– Sizin için ne yapabilirim?
Kurumsal hayata yeni girmiş genç arkadaşlara tavsiyeler verebilir, isterlerse kurumsal hayatta nasıl ayakta kalınır gibi konularda mentorluk yapabilirim. Ayrıca hali hazırda var olan veya kuracağınız internet sitenizi inceleyebilir, size müşteri deneyimi açısından fikirler verebilirim.

Bir de tabi, tüm bunlara ek olarak aslında bazılarımızın zorlandığı ve bir ümit başlayıp sonra bir noktada pes ettiği kilo sorunsalı hakkında deneyimlerimi paylaşabilir, kendi kilo verme sürecimi, nerelerde zorlandığımı ve nasıl motivasyon bulduğumu anlatarak sizi cesaretlendirebilirim. 🙂

– Bu aralar benim neye ihtiyacım var?
Bu aralar kendimi Kullanıcı Deneyimi alanında biraz daha geliştirmek istiyorum. Önerebileceğiniz, mutlaka oku diyeceğiniz bir kitap, katılmazsan olmaz diyeceğiniz bir sertifika programı veya mutlaka incelemem gerektiğini düşündüğünüz bir app varsa mesela, harika olur!

 

– Senin zayıflama yolculuğun nasıl başladı?

Kız arkadaşlarımla Paris tatilimizde hepimiz aynı odada kalıyorduk. Onlar bir kot pantolon, bir kazakla veya basit bir elbise ile hazır olabiliyorken ben korselerle, kilolarımı kapayacak giysilerle uğraşıyordum. İlk neden böyle bu iş ya? düşüncesi o zaman geldi. Çünkü aslında o güne dek ben bedenimle çok barışığım diyerek geziniyordum etrafta. Sonra aynı seyahatte bir arkadaşımla Eyfel Kulesi’nin önünde çekilmiş bir fotoğrafımıza gözüm takıldı ve o zaman kesin kararımı verip döner dönmez de diyetisyenin yolunu tuttum. Kilo verme yolculuğu sadece zayıflama değil, benim kendimi, ruhumu ve bedenimi bulma, yeniden tanıma yolculuğuma dönüştü. İnsanın hem bedeniyle hem ruhuyla uğraşması, onlarla yüzleşmesi, evet biliyorum çok zor. Ama inanın bana insan bir kere uyanmak isteyince asla eskisi gibi olmuyor. Şimdi bunları okurken zayıfladın bitti mi? diye içinizden geçiriyor olabilirsiniz. Açıkçası ben bitti sanıyordum ama pandemi hepimizin hayatında değişiklikler yaptığı gibi bende de yaptı, bir miktar kilo alındı! Ama bundan sonrası çok daha kolay ve özgüvenli artık.

– Zayıflama motivasyonu arayıp da bulamayanlar ya da çabuk kaybedenlere neler demek istersin?

Aslında klişe sözlerden biraz uzaklaşmak gerektiğini düşünüyorum bu noktada. Hayatının büyük bir kısmını yüzün çok güzel ama keşke azıcık zayıflasan cümleleri ile geçirmiş olan biri olarak maalesef başkalarının söyledikleriyle motive olamıyorsunuz. Bu çok kişisel ve içsel bir durum. Naçizane söyleyebileceğim şu olabilir; aslında bu gerçekten bir hayata tutunma motivasyonu. Reddettiğim her tabak, yemediğim her karbonhidrat beni sanki daha güçlü, daha esnek bir kadın yaptı. Ve yolun sonunda ulaştığım noktayı görünce o zaman hepsine değdiğini anlayıp derin bir oh çekip çektim.

Uzun lafın kısası, hala bu yolda yürümekte olan genç bir kadın olarak eğer ihtiyaç duyarsanız bana aklınıza gelen tüm soruları, süreç boyunca indiğim ve çıktığım merdivenleri, düştüğüm ve kalktığım tüm anları, reddettiğim tüm tabakları, pişmanlık duymadan yediğim tüm yemekleri sorabilirsiniz!

 

IG: @seviinco

sevincoktem87@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.