Ana Sayfa forums #mugabookclub Dünün Dünyası Yanıtla: Dünün Dünyası

#544
Avatarttabas
Katılımcı

Çok kez okumam üzere önerilen ve bittikten sonra “neden okumayı bu kadar ertelemişim ki” dedirten bu kitabı birlikte okumak beni çok mutlu etti.

Gerçekleştiğini ve tüm dünyanın bir şekilde tanık olduğunu unuttuğumuz, tarih kitaplarından ibaretmişçesine normalleştirdiğimiz dünya savaşının insanların hayatlarındaki etkisine tanık olmak çok etkileyiciydi. Öyle ki, her şeyin başlangıcı olan “Avusturya Macaristan veliahtının öldürülmesi” hadisesinin gerçekleştiği o yaz gününün kitaptaki olağanüstü betimlemesinin elimde olmadan kafama işlenen imgelerini aklımdan silmem sanırım mümkün değil.

Yaza dair kısımdan beni çok etkileyen bir bölüm ise şöyle:
“Belçika’ya, Verhaeren’in yanına gitmek üzere valizlerimi hazırlamıştım, çalışmalarım iyi gidiyordu. Lahite konulmuş ölü bir arşidükün benim hayatımda ne işi olabilirdi? Yaz hiç olmadığı kadar güzeldi ve daha da güzel olacağa benziyordu. Hepimiz dünyaya kaygısızca bakıyorduk. Baden’deki son günümde bir arkadaşım üzüm bağları arasında dolaşırken, yaşlı bir bağcının bize yaklaşıp ‘Yıllardır böyle güzel yaz yaşamamıştık. Havalar böyle giderse, hiç görmediğimiz kadar bol şarap üretiriz. İnsanlar bu yazı hiç unutmayacaklar!’ dediğini anımsıyorum. Ama o, bu mavi ceketli ihtiyar adam, sözleriyle ne korkunç bir gerçeği ifade ettiğini bilmiyordu.”

İyi ki yazmış Zweig!