Ana Sayfa forums Annelik, çocuklar; bunlar zor konular. Olmalı mı, olmamalı mı? Yanıtla: Olmalı mı, olmamalı mı?

#700
AvatarEsra Ozbay
Katılımcı

Uzun süre düşündüm çocuk sahibi olmak isteyip istemediğimi. Sonunda istediğime karar verdim. Yaklaşık 2.5 senedir çocuk sahibi olmaya çalışıyoruz ve henüz olmadı. Annelik fikri benim için hala güzel/umut dolu bir fikir olsa da, herkesin anneliğe “ulaşılması gereken bir mertebe” olarak bakması inanılmaz can sıkıcı. Ve bu yine özellikle kadınlar üzerinde kurulan bir baskı, yeterince baskı altında değilmişiz gibi.. Ben annelik adına kadınlığın bir kenara atıldığını düşünmeye başladım. Anne olma yolunda tıbbi yardım almanız gerekiyorsa etrafınızdakiler (doktorlar dahil) size kendinizi çok değersiz hissettirebiliyor, sanki eksik ya da defoluymuşsunuz gibi.
Ben artık hiçbir kadına (yakından tanısam dahi) çocuk sahibi olmak isteyip istemediğini sormuyorum. Belki bu kulağa çok katı gelecek, ama kimin ne yaşadığını/hissettiğini bilemiyoruz ve bu konu bazi insanlar için günlük sohbet konusu olamayacak kadar acı.
Tabi burda konuşulması harika oldu benim için de, “ne soruyosunuz kardeşim?” gibi anlaşılmasın 😄 1001 farklı tecrübenin olduğu, bence biraz da kısmet olan bir şey (tabi isteyenler için).