Ana Sayfa forums #mugabookclub Ağustos ayı kitabı / Adalet Ağaoğlu – Ölmeye Yatmak

Etiket: 

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazılar
 • #527
  AvatarEge Soley
  Anahtar yönetici

  Bu ay çok yakın zamanda kaybettiğimiz usta isim Adalet Ağaoğlu’nun Dar Zamanlar üçlemesinin ilk kitabı olan Ölmeye Yatmak isimli kitabını okuyoruz.

  #613
  AvatarNathalie Reina
  Katılımcı

  Herkese merhaba

  Kitabı birkaç gün önce bitirdim. Okurken bazı yerlerde zorlandım. Tasvirler çok uzun geldi, bazı yerlerde koptum geri sarmam gerekti. Bazı bölümlerde de inanılmaz içine aldı o dönemi hayal ettirdi.

  Kendi irademle okumayı tercih etmezdim muhtemelen ama mugabookclub vesilesiyle okuduğum için memnunum. Çok teşekkürler

  #630
  AvatarSecil Unal
  Katılımcı

  Herkese merhaba,
  Ben de Adalet Ağaoğlu’nu hiç okumamıştım ve okumazdım diye düşünüyorum. Bookclub sayesinde deneyimledim. Karakterleri şekillendirmesini çok başarılı buldum. Dönemin tasvirleri gerekliydi, evet zaman zaman uzundu. Feminist bir okuma yaptığınızda da Aysel karakterinin yaşadıklarıyla çok rahat empati kurabiliyorsunuz 2020 nin Türkiyesinde bile. Erkek egemen düşüncenin sürekli kadınları şekillendirmeye çalışması ve Aysel’in buna uyum sağlamak isterken kendini ölmek zorunda hissetmesi…

  #646
  AvatarGökçin Mert
  Katılımcı

  Merhabalar,
  Yukarıdaki yorumlara çok katılıyorum, bazı kısımları çok içine çekti, bazı bölümleri ise fazla detay geldi bana. Aysel’in ruhsal gelişi ve kadın-aydın ikilemi, çocukluktan ruhuna işleyen ülke-memleket-idealler sorumlulukları çok çarpıcıydı. Belki bu kadar çok karakteri derinleştirmeden birkaçı üzerine odaklanılsa daha da rahat okunabilirdi diye düşünüyorum.
  Aşağıdaki alıntı beni çok etkiledi, tüm kitabın özeti gibiydi benim için:

  “Özet:Sevinmişim demek. Duymamış gibi yapsam da pek sevinmişim. Kadınca mı bu sevinç, uygarca mı, Batı’ca mı, yoksa geri kalmışça mı, bilemiyorum… Hepsi de söz konusu olabilir. Neden olmasın? Nasıl ayırabilirim ki artık bunu? Nasıl ayrılabilir herbiri ötekinden?”

  Okuduğum için mutluyum…

  #652
  AvatarYeşim Yele
  Katılımcı

  Benim sormak istediğim bişey var, bu kitap ile ilgili Zoom dan konuşuldu mu?? Kaçırmış olabilirim..

  #654
  AvatarEvren Dalkıran
  Katılımcı

  Benim de okuduğum ilk Adalet Ağaoğlu kitabı, dönem anlatımını çok sevdim,daha genç olanlar için aynı zamanda tarih bilgisi veriyor ki maalesef zamanımızda bu tür bilgileri elde edebilecek insan ve kaynak sayısı azalıyor bu yüzden kıymetli bir kaynak aynı zamanda. Kadınların yaşadıklarında ne kadar yol kat ettiğimizin de acı bir tablosu seriliyor önümüze. Benim için keyifli bir okumaydı.

  #660
  AvatarJale Alem
  Katılımcı

  Ağustos seçkimize dair yorumu blog’umda şöyle ifade ettim:

  Öncelikle itiraf etmeliyim ki daha önce Adalet Ağaoğlu‘nun bir kitabını okumamıştım o yüzden de #MugaBookClub vesilesiyle kendi adıma ilk okumamı gerçekleştirdim. Dolayısıyla benim görüşlerimin sadece kendi çapımda ve kitaba dair minik kişisel yorum olarak nitelendirilmesi daha yerinde olur.

  Bu bağlamda ilk ifade etmek istediğim nokta, Çok tatlı bir tesadüf! olduğunu düşündüğüm üzere ilk #mugabookclub kitabı olan Dünün Dünyası gibi Ölmeye Yatmak kitabında da (çoğunlukla anlatılan dönem olması noktasında) 2. Dünya Savaşı’nın yıllarının kapsanması çok keyifli bir şekilde denk geldi. Dolayısıyla geçen ay o yılların Avrupa’sındaki gündelik yaşantıyı okumuşken Ağustos ayında da 2. Dünya Savaşı’nın Türkiye topraklarındaki günlük yaşantısını okumak karşılaştırma yapmamıza imkân tanıyan çok güzel bir eşzamanlılık yarattı. Bu bağlamda yazarın inanılmaz detaylı bir gözlem sonucunda o dönemin Türkiyesini her yönüyle öylesine detaylı bir şekilde irdelemesi ve masaya yatırması gerçekten çok çarpıcı. Bu anlamda da kitabı bir kurgu romanı olmanın ötesine taşıdığı kanısındayım. Adeta o döneme ait tarihi ince ince arşivleyen bir eser olarak da var olması çok değerli. Gösterimdeki filmlerden ekmeğin kaç kuruşa satıldığına, gazetelerdeki gündem konularından okullarda müfredata konan derslere kadar aklınıza gelebilecek her şey sıra sıra dizilmiş bir şekilde karşımızda yer alıyor.

  Konuya geldiğimizde ise şöyle bir şeyi ifade etmem gerektiğini düşünüyorum: Kitabın isminin alt başlığı olan ‘dar zamanlar’ paralelinde gerçekten de biraz konunun anlattığı döneme bağlı olarak o dönem insanının yaşadığı sıkıntıları baş karakterler örneğinde gözlemlediğimiz için oldukça “darlanan” bir psikolojinin söz konusu olduğunu ifade etmeliyim. Dolayısıyla, karakterlerimizin yaşadığı olaylar nedeniyle doğal olarak onları sıkıntıya sokan psikolojiyi gerçekten de Ağaoğlu’nun bize başarılı bir şekilde yansıtmasının bir örneğinin vuku bulduğu kanısındayım. Kısacası karakterlerimizin yaşadığı sıkıntının bize de tezahür edip sıkıntıya sokması hâli mevcuttu, en azından benim için.

  Bu bağlamda dediğim gibi ‘Dar Zamanlar 1’ adıyla yayınlandığı için, külliyatı okuyanlardan çok özür diliyorum, ancak devamında da eğer ki Ayten, Ali ve Aydın’ın öyküleri sürdürülüyorsa, evet çok merak ederim nasıl devam ettiklerini hayatlarına ancak aynı psikolojiyi bir kitap daha devam ettirebileceğimden emin değilimi de not düşeyim.

  https://jaleninalemi.wordpress.com/2020/08/31/olmeye-yatmak-adalet-agaoglu/

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.