Ana Sayfa forums İşler güçler iş yerinde psikolojik şiddet / mobbing

Etiket: 

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #459
  AvatarEge Soley
  Anahtar yönetici

  paylaşmak, danışmak, anlatmak istediğiniz her şey için buradayız.

  #976
  AvatarMerve Guven
  Katılımcı

  Tam bir yıldır Dubai’de tanınmış bir restoranın mutfağında kısım şefi olarak çalışıyorum. Sayamadığım kadar ortaklı bu restoranda restoran sahiplerinden biri sürekli mobbing uyguluyor (insanları ıslık çalarak çağıran birinden bahsediyorum!) Mutfak ekibi olarak evet bize çok fazla bulaşmıyor ama son iki haftadır daha net gözlemlediğim hem Türklere karşı önyarısı hemde kadın olmam aşşırı rahatsız ediyor bu adamı ki yaptığım tabaktaki domates sayıları eşit mi diye saydı geçen hafta. Bu gün ise herhangi bir erkeğin yapacağı ve aldırmayacağı bir şakayı ben yaptım diye beni akşam servisinin ortasında eve gönderdi. Evet çok bile dayandım böyle insanlarla çalışılmaz farkındayım ama şefime vermiş olduğum ve kendime olan saygım doğrultusunda bırakmaya nerden başlayacağımı ve nasıl haklı olduğumu herkesin görmesi gerektiğini bilmiyorum.. Lütfen bana yol gösterin.

  #978
  Avatarbegum cetintarakci
  Katılımcı

  Merhaba Merve. Anlattıklarına içlendim, üzüldüm ve keşke elimden bir şey gelse dedim. Bu tür olaylar, mobingler, cinsiyetçilik/yaşçılık/ırkçılık, cam tavanlar ne yazık ki bir çok yerde var. Her girdiğimiz iş yerlerinden bu nedenle ayrılmak çözüm yerine pansuman oluyor sadece. Gerçi savaşmakta yoruyor, orası ayrı konu. Benim aklıma şuan sadece bu davranışları sadece sana mı yoksa başkalarına da var mı diye gözlemlemen ve eğer varsa onlarla konuşman. Ardından toplu bir şekilde çözüm üretebilirsiniz. Belki sosyal medya size bu konuda yardımcı olur. Hukukçu biri ile görüşüp fikir alabilirsiniz. Mobing yaptığınızı ispatlayabilirseniz tazminat davası bile açabilirsiniz diye düşünüyorum. Umarım umduğunuz gibi huzurlu bir iş yeri bulur veya açarsınız. Sevgiler.

  #980
  AvatarMerve Guven
  Katılımcı

  Çok teşekkür ederim desteğiniz için.
  Hafta sonun geçmesini bekledim yarın insan kaynakları bakanlığına gidip mobbing konusundaki yapılıtabiliteleri soracağım. Malesef burda sosyal medya o kadar çalışmıyor eğer lokal değilsen hatta ülkeden ihraç edilmene bile sebep oluyor. Sadece ben değilim belki 100. falan bu şekilde işten çıkartılan insanım ama kimse şikayete yanaşmıyor bu adamdan korktukları ve burada expat oldukları için.. savaşmak zor olacak biliyorum ama bişey çıkmasa bile bu adamın başını hukuki olarak ağrıtmaya kararlıyım ! Desteklerinşz için çok teşekkür ederim 🙏

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.