Ana Sayfa forums Beslenme Sağlıklı olmaya çalışırken sağlıksız hale gelmek

11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
 • Yazar
  Yazılar
 • #799
  AvatarElif Yıldırım
  Katılımcı

  Merhaba, sizinle yemekle benim aramdaki ilişkiden biraz bahsetmek istiyorum. 16 yaşımdan beri sürekli kilo alıp veriyorum. Kimi zaman insanlara göre şişman kimi zaman sıska görünüyorum. Her zaman bana yanlış yaptığım şeylerden bahsediyorlar. Sürekli bir hatam olduğunu belirtiyorlar. 12 yaşımdan beri üzerimdeki sorumluluk bir çocuğun omuzlarına çok ağırdı. Babam kalp krizi geçirmişti. Hayatımda hiçbir şey kontrolümde gitmiyordu. Elime ipleri bir türlü alamıyordum. Ailem için çok çabaladım. Biraz işler düzene girince hemen kafayı kendimle bozmaya başlardım. Kilo verirdim. Artık istediğim hale gelirdim. Ama insanlar hasta olduğumu düşünürlerdi. Çünkü onlar beni çok zayıf görürken ben çok şişman görürdüm kendimi. Bir türlü başaramazdım olduğum kiloda kalmayı. Bu sene kendim için çok sevdiğim bir diyetisyenle çalışmaya karar verdim. Zayıfladım, bu sefer daha çok zevk aldım. Sonra işler yine karıştı. Aslında kilom şuan tam iyiyken ben hala istediğim şekilde olamıyorum. Yine bir eksik buluyorum. Instagram’da gördüğüm insanlar hep sağlıklı şeyler yiyip içiyorlar ama benim kadar zayıf görünmüyorlar. Neyi yanlış yapıp duruyorum, ‘sağlıklı olmak’ acaba benim hala bilmediğim bir kavram mı? Arkadaşlarım rahatça istediklerini yiyorken ben hep hesap yapmaktan çok yoruldum. Ailemle aram sırf bu yüzden bozulup duruyor. Çünkü o gün sağlıklı beslemediysem aşırı sinir ve nefret benle oluyor. Sorumluluklarım ve kendim bana bazen çok ağır geliyor. En kötüsü de 20 yaşındayım ama hiç yaşayamadım gibi hissediyorum..
  Eğer benim gibiysen yalnız değilsin. Bunu bil istiyorum.

  #998
  Avatarsinem koçak
  Katılımcı

  Elif merhaba,
  Satırlarını; hatta satır aralarını tatlı tatlı okudum. Herhangi bir konuda hiçbirimizin aslında yalnız olmadığını, hepimizin tam tamına aynı olmasa da benzer şeyleri yaşadığını sana 34 yaşında biri olarak söyleyebilirim. Bence hayattaki en güzel kavga kendinle olan; çünkü çözdüğünde, ve çözmek için uğraştığında; çaban yine kendine. Kendimi bildim bileli kilolu biriydim, hatta birisi ben 46 kiloyum filan dediğinde, ben doğduğumda o kilodaydım diyerek espri yapardım. Çevremdeki herkes benim “iyiliğim” için sürekli, yüzün çok güzel, zayıflasan güzelsin aslıda dedi. Bunu özgüvensel olarak hiçbir zaman sallamadım, ne zaman ki bu sene babamı kaybettim, kalp krizinden o anda dank etti. Ne kendine, ne sevdiklerine bunu yapamazsın. Birden spora başladım, şeker yemeyi bıraktım, garip bir şekilde kendimle gurur duymaya da başladım. Şeker yemediğim günlerin siniri geçti, olaya başka açıdan baktım. Şeker yemiyorum gibi negatif bir cümleyi, yiyecek başka ne güzel şeyler varmışla değiştirdim. Sosyal medyanın çok kötü bir ilüzyon olduğunu hepimiz artık net şekilde biliyoruz, kendine yüklenme. Fiziksel tatmin duygusu güzel olmakla birlikte, aslında koca bir yük insanın kendisine, bu yükü sürekli yanında taşımak yerine arada bırakıp kendinde güzel bulup, gurur duyabileceğin başka bir şey üzerine çalışabilirsin. Bana iyi olduğun bir şey söyle mesela, kendinle ilgili sevdiğin? Geç her sabah aynanın karşısına, ve o özelliğini parlat. Fiziksel konuya sonra dönmeyi dene 🙂 Senin için yapabileceğim bir şey olursa da, istediğin zaman yaz, buralarda olurum.
  Sevgiler
  S.

  #999
  Avatarsinem koçak
  Katılımcı

  Bu arada önemli bir kısma değinmeyi unutmuşum, sosyal medya örneklerine takılma bu kısımda ciddiyim, arka planda ne yaptıklarını, ne estetikleri olduğunu bilmiyorsun; sağlık sadece fiziksel görünümle ölçülmüyor maalesef ki.
  Ama vaktin oluyorsa, birazcık “dengeli tabaklar” ya da beslenme önerilerine bakabilirsin. Benim çok temelde anladığım şey, yeterli protein alımına üvcut ihtiyaç duyuyor, illa ki hayvansal olması gerekmiyor ama spor & protein ve doğru lif tüketimi daha sağlıklı bir görünümü destekliyor. Yediğin şeylere bir de bu gözle bakabilirsin istersen; gıdaları tanımak istersen elimde kendim için hazırladığım bir beslenme günlüğü vardı, seve seve paylaşabilirim, bana ulaşman yeterli.

  #1003
  AvatarEge Soley
  Anahtar yönetici

  @simenthemen ne kadar güzel yazmışsın, ben buradan üzerime alındım 🙂 @elifyldrm sana da bu konuyu başlattığın ve içtenliğin için ayrıca teşekkür ederim!

  #1004
  Avatarsinem koçak
  Katılımcı

  Ege, ben teşekkür ederim böyle bir fırsat verdiğin için, yalnız olmadığımızı bilmeye bence hepimizin ihtiyacı var 🙂

  #1007
  AvatarElif Yıldırım
  Katılımcı

  Merhabalar, yazdığım bu yazıyı görüp cevaplamanıza yürekten sevindim ve tekrardan çok teşekkür ederim! Ben hala aynı durumun etrafında gezinip duruyorum. Kendimi bu konu hakkında gerçekten çok yalnız ve yıpranmış hissederken yazdığınız yazılar karşıma çıktı. Beni çok mutlu ettiniz. Dengeme gelemiyorum hal. Eskisi gibi değilim sanki. Hala bu halde olmak kendimi çok başarısız hissettiriyor. Bir döngü var sanki sürekli aynı noktaya getiriyor. Kendim hakkında güzel bulduğum bir şeyi söylemem gerekirse 2020 yılında hiç yapmam dediğim şeylere karşı cesaretim oldu sanırım. Bir sürü gönüllü işler yaptım. Covid döneminde kendi stajımı yapmama izin olmadığından bende elimde olanları değerlendirip ‘nasıl faydalı olabilirim?’ sorusuna odaklandım. Ama eğer ben o istediğim görüntüde olmasaydım başaramazdım. Yani tam istediğim kilodaydım ve deli gibi korkuyordum kilo almaktan. İlk defa her şey yolundaydı ama garip bir şekilde hala kendimi mutsuz hissediyor ve o mükemmellikten uzaktım. Hala hayatım eğer o gün zararlı bir şey yediysem ‘battı balık yan gider’ hesabına bağlı. Biliyorum çok yanlış ama başaramıyorum. Eğer bana yardım edebilirseniz 21 yaşındaki ben çok ama çok mutlu olucam. Yaşadığımız olayların benzer olması beni çok etkiledi çünkü..

  #1008
  Avatarsinem koçak
  Katılımcı

  Elif merhaba,
  Yazını evire çevire birkaç kere okudum, okurken de hep aynı yere takıldığımı fark ettim ” Ama eğer ben o istediğim görüntüde olmasaydım başaramazdım”. Hepimizin bence ortak hatası, kendimizi çok önemli ve büyük görmek; bunu hor görmek için söylemiyorum; aslında demek istediğim başardığını sandığımız şeyler, ya da başarısızlık adlettiğimiz şeyler zaten olacağı var olduğu için oluyor, bizim çok bir müdahelemiz olmuyor. Müdahalemiz olan kısım yalnızca, olaylardan sonra yazdığımız hikayelerimizden, olayı yaşatma şekillerimizden ibaret.

  Kendinde sevecek çok güzel bir şey bulmuşsun, CESARET. seni temin ederim 80 yaşına gelip, korkak bir hayat süren çok insan var. Bence insanın en büyük sınavı vicdanı, naçizane sana şöyle düşünmeni önerebilirim, sabahları bak aynaya, gözlerinin içine bak. Kendine dokun, eline, koluna, bacağına, omzuna, göbeğine; iyice bak sonra gözlerine de ki şükür, de ki ben tamım, böyle güzelim, ne güzel ve cesurum; şu yaptıklarıma bak “aferin kızım” de kendine, “seninle gurur duyuyorum” de.

  Sahip olduğunu düşündüğün zor hayatı, ya da acı çektiğin anları ne kadar kendine mazaret edersen, sana o kadar yapışacaklardır. Kabul etmek, şartları olduğu gibi kabul edip üzerine koymak bence daha kolay. Ne zaman aklına bu kabaca saplantılı diyeceğim “güzellik takıntın” gelse, sakince bir nefes al ve o kendi güzelliğini düşünüp kendini pohpohla. Hepimizin zor mücadeleleri var, ve temin seni temin ederim; bu mücadelelerin üzerine gün be gün daha büyükleri eklenecek; o yüzden farkındalığın için bile şükretmelisin, ben 20 yaşında bu kadar sorunun farkında olduğun için, haddim olmayarak seninle gurur duyuyorum.

  #1009
  AvatarElif Yıldırım
  Katılımcı

  Yazdıkların gerçekten kalbime dokundu diyebilirim. Kilo ve güzellik takıntımın farkındayım dilerim günden güne daha çok kabullenirim varlığımı, olduğum kadarını. Sabahları veya her kendimi kötü hissettiğimde özellikle bu dönemlerde o aynaya geçip kendi gözlerime bakıcam söz! Başarmak çok istiyorum. Yapabilirim biliyorum. Bana cevap vermek böyle güzel düşünüp birde benimle gurur duyman inan beni çok mutlu etti. Hiç tanımadığım bir insanı bu kadar kalpten sevebilirdim. Teşekkür ederim🤍
  Acaba seni takip edebileceğim bir Instagram hesabın falan varsa ve benim takip etmemi de istersen çok sevinirim.

  #1010
  Avatarsinem koçak
  Katılımcı

  Babamı kaybettikten sonra, kendi eşim, annem ve kardeşim sıklıkla destek olmalarına rağmen çok yalnız hissettim Elif ,hayatında kendi başına kalmayı hiç becerememiş birisi için yalnızlık ve kendi başınalık hissi çok ağır geldi. Senin güzellik takıntın gibi, benim de hep kalabalıkların parçası olma, eğlenceli olma takıntım vardı diyelim 🙂 Ve balyoz bir anda indi tepemden aşağı, bazı anlar var ki, etrafında milyarlarca insan olsun sen yine de teksin; o zaman dank etti her şeyin kuru kalabalık olduğunu anlamam. Zaten ciğerime kadar bilen 2-3 kişi var, bırak onlar kalsın; kalanlar; sosyal medya arkadaşların gitsin, etme takip ne de olsa hiçbir şey göründüğü gibi değil diyerek sosyal medya hesaplarımı kapattım. Bu bir şekilde insanlarla vedalaşma şeklimdi de diyebilirsin.

  Ve inan, o sosyal medyanın olmayışı, o yalan dünyaya ortak olmadan dışarı çıkıp bolca yürümek, insanların yüzüne bakıp hepsinin hikayesini düşünmek, acılarını eğlencelerini, güzelliklerini ya da çirkinliklerini tahmin etmek daha faydalı geldi. Şimdi biliyorum ki güzellik de, acı da geçici; çok sevdiğim bie ressam Şahin Çetin şöyle demişti; “hangi rüzgar kalıyor ki, koca koca iklimler bile değişiyor” sen yeter ki geçmesine müsaade et. Kendindeki güzelliği fark ettiğinde, ne kadar eşsiz olduğunu görüp yapabileceklerini fark ettiğinde, o gücün yerini hiçbir şeyin alamayacağını göreceksin.

  O yüzden sana bir takipleşme sözü veremem, yine de ne zaman yazmak istersen buradan ya da simenthemen@gmail.com ‘dan bana ulaşabilirsin.
  Yapabileceğini biliyorum;

  Sevgiler
  S.

  #1011
  AvatarElif Yıldırım
  Katılımcı

  Senin kadar zor bir durum yaşamadım. Ama babamı 3 defa kaybetme korkusunu derinden yaşadım. Bu nedenle inan seni çok iyi anlayabiliyorum. O anki cagresizlik ve kaybolma hissi çok derin ve korkutucu. Benim birkaç sene sonraki halim gibi hissediyorum konuştukça. Yazdıklarına yüreğine sağlık. Insan eğer hicbir şeyi duzeltemiyorsa onun elinde değilse kendine ve beslenmesine odaklanıyor. Çünkü o onun kontrolünde. Ben kimi zaman bu gücü fazla zorlayıp çok zayıf olabiliyor ve bir gün bir şeyleri yanlış yapmışsam her şeyi çöpe atabiliyorum. Ama evet geçici. Bu bir dönem. Zorlamadan olduğu gibi geçirmeliyim. Aynadaki benle tam anlamıyla barışmadan ben bu döngüde kalıp durucam. Ne zaman olduğum gibi kendim için de tamam hissettiğimde biticek her şey inanıyorum. Aslında sorun kilonun alıp verilmesi değil sorun icindeki o yargılayıcı seste. Başına ağrılar sokup seni yanlış yola surukleyen de o. Bu döngüden birçok kez çıktım. Ama her bu döngüye geldiğimde imkansız gibi hissediyorum. Olmayacak bu sefer bittin gibi. Ama olucak!

  Arada bir sana yazmak çok isterim. Sana minnettarım. Tanımadan seni çok sevdim! Dilerim hayatında senin anlayışın ve güzelliğin kadar yolunda gider🤍

  #1012
  Avatarsinem koçak
  Katılımcı

  Güzel dileklerin için çok teşekkürler, günler önce içimden karşıma yardım edebileceğim birinin çıkmasını istedim, sen geldin, iyi ki de sen geldin. @egemuga da vesile oldu diyeceğim 🙂

  şu kısma gelince “Insan eğer hicbir şeyi duzeltemiyorsa onun elinde değilse” bu kadar kaderci olmayalım, neticesinde kader de gayrete aşıktır derler. Hem hiçbir şey elimizde değil; hem de tercih hep bizim. Şöyle düşün, milyonlarca ihtimal var bize sunulan, evet hiçbiri elimizde değil bu ihtimallerin ama hangisini seçebileceğimiz elimizde; sanırım bu süreci daha net anlamak için yardımcı olacaktır.
  Aynadaki sana gelince; kavga etmen hiç bitmeyecek, hep yeni kavgalar bulacaksın bir kere barışmakla bitmiyor o iş, hatta en barıştığını sandığın anda bakmışsın ki hiçbir şey anlamamışsın. O yüzden aynadaki senin hem en ezeli düşmanın, hem de en iyi arkadaşın olduğunu kabul et. sen ne yaparsan yap orada, ve sen nasıl davranırsan öyle davranacak. “sad but true” dedikleri cinsten bir denklem.

  İstediğin kadar yazabilirsin, senden mailler, egenin tabiri ile mektuplar almaktan mutluluk duyarım. Bana faydam varmış gibi hissettirdiğin için teşekkürler.
  Sevgiler
  S.

11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.